środa, 25 września 2013

Krem z pieczonej dyni i marchwi





Skladniki:

500g purée z pieczonej dyni (u mnie dynia hokkaido)

2 marchewki

1 ziemniak

1,5l bulionu warzywnego

pol lyzeczki soli

1 zabek czosnku

szczypta bialego pieprzu

szczypta kardamonu

szczypta pieprzu cayenne

szczypta cynamonu

kilka plastrow chorizo

odrobina oliwy z oliwek




Dynie przekroic na pol i posmarowac oliwa z oliwek. Piec przez okolo 50 minut w 180 stopniach.

Marchew obrac i pokroic w plastry i rowniez wlozyc do piekarnika na okolo 35 minut, az zrobi sie miekka.

Upieczone warzywa zmiksowac na purée i wrzucic do gotujacego sie bulionu. Gotowac przez kilka minut, a nastepnie dodac ugotowanego ziemniaka. Dodac wszystkie przyprawy wraz z przecisnietym przez praske czosnkiem i jeszcze raz wszystko razem zmiksowac.

Na suchej patelni uprazyc plastry chorizo, zeby byly chrupiace. Zupe podawac z chipsami chorizo i opcjonalnie z grzankami.






niedziela, 22 września 2013

Domowe bagietki


Mysle, ze kazdy, kto kiedykolwiek byl we Francji pamieta niepowtarzalny smak tamtejszego chleba, idealnie chrupiacego, pachnacego, dla wielu najlepszego na swiecie.

Dzis postanowilam podjac wyzwanie i sprobowac upiec francuskie bagietki w domu. Ze zniecierpliwieniem zagniatalam ciasto przez 20 minut, pozniej czekalam na jego wyrosniecie, a jeszcze pozniej z podekscytowaniem zagladalam co chwile do piekarnika patrzac jak powoli rosna. Ale gdy przy krojeniu gotowej juz bagietki uslyszalam charaksterystyczne chrupniecie od razu wiedzialam, ze czekanie sie oplacilo.

Moze domowe bagietki nigdy nie bede tak perfekcyjne jak te z francuskiej piekarni, ale upieczenie ich w domu daje wielka satysfakcje. Sa przepyszne!




Skladniki:

ok. 550g maki pszennej typu 650

25g swiezych drozdzy

250ml letniej wody

10g soli


Z 250ml wody odlewamy do malej miseczki 4 lyzki i rozpuszczamy w nich dokladnie drozdze.

W glebokiej misce mieszamy dokladnie make razem z sola.

Nastepnie na srodek wlewamy drozdze rozpuszczone w wodzie i mieszamy, nastepnie dolewamy po trochu reszte wody caly czas mieszajac. Jesli ciasto za bardzo sie lepi dosypujemy troche maki, a jesli jest za suche troche wody.

Przekladamy ciasto na stolnice oproszona odrobina maki. Zagniatamy energicznie ciasto. Najpierw formujemy ciasto na ksztalt prostokata, nastepnie zawijamy brzegi do srodka i powtarzamy tak przez 15 minut, az ciasto bedzie bardzo elastyczne (mozemy to rowniez zrobic za pomoca robota kuchennego).



Do miseczki wlewamy wrzaca wode i umieszczamy ja w zimnym piekarniku, ciasto przekladamy do glebokiej miski, wkladamy do piekarnika i zamykamy na poltorej godziny.

Po uplywie tego czasu wyrosniete ciasto uderzamy piescia, zeby ulotnil sie gaz.

Ponownie przekladamy ciasto na stolnice, podsypujemy maka i formujemy na ksztalt prostokata. Zawijamy prawy brzeg prostokata do srodka, a lewy pod spod ciasta i powtarzamy te czynnosc przez 5 minut. Nastepnie dzielimy ciasto na dwa rowne kawalki i rolujemy je na ksztalt bagietki. Jesli mamy specjalna forme do pieczenia bagietek ukladamy je w formie, jesli nie na blasze wylozonej papierem do pieczenia, nakrywamy sciereczka i zostawiamy na 45 minut.

Po tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 250 stopni bez termoobiegu. Smarujemy bagietki z wierzchu woda i ostrym nozem nacinamy w kilku miejscach na skos. Na spod piekarnika kladziemy kokilke wypelniona woda. Pieczemy bagietki przez okolo 30 minut, czas zalezy jednak od naszego piekarnika, wiec lepiej podczas pieczenia sprawdzac czy sie nie przypalaja, powinny miec zlotawa, chrupiaca skorke.


*oryginalny przepis TU






piątek, 20 września 2013

Ciasto dyniowe


Jesli ktos zapytalby mnie czym pachnie dla mnie jesien bylby to zdecydowanie zapach jaki unosi sie podczas pieczenia tego ciasta.  Zapach dyni, cynamonu i orzechow. To klasyczne amerykanskie ciasto od razu kojarzy mi sie z cieplym amerykanskim domem z lat piecdziesiatych, podczas jednego z chlodnych Halloween.  Banalne, ale wywoluje usmiech. 

Skladniki:

150g maki orkiszowej

100g zimnego masla

1 jajko

100g cukru*



500g purée z dyni

200g masla

140g cukru

2 jajka

150ml mleka

50g orzechow wloskich

2 lyzki syropu klonowego

lyzeczka cynamonu

oliwa z oliwek

*uzylam trzcinowego cukru pudru




1. Dynie kroimy na pol, smarujemy oliwa z oliwek i pieczemy przez okolo 45 minut w 180 stopniach, do momentu az bedzie calkowicie miekka. Wyjmujemy i studzimy. 

2. W tym samym czasie przygotowujemy ciasto. 

Wyrabiamy razem make, cukier, jajko i zimne posiekane maslo. Z gotowego ciasta formujemy kulke i zawijamy ja w folie spozywcza. Wkladamy do zamrazarki na okolo pol godziny.

Forme do tarty ( moja ma srednice 25cm) smarujemy oliwa i oproszamy bulka tarta. Rozkladamy na niej rozwalkowane ciasto. Na ciescie kladziemy kawalek papieru do pieczenia i wysypujemy groch lub kulki ceramiczne. Pieczemy przez 15 minut w 180 stopniach. Zdejmujemy groch i pieczemy jeszcze przez 3 minuty. Wyjmujemy i zostawiamy do przestygniecia.


3. Wystudzona dynie obieramy i miksujemy na purée.

4. W rondelku rozpuszczamy maslo, mieszamy je z mlekiem i rozbeltanymi jajkami. Dodajemy purée z dyni i chwileczke gotujemy, zeby mieszanka dobrze sie polaczyla.

Odstawiamy i studzimy. Nastepnie miksujemy razem z cukrem, cynamonem, syropem klonowym i posiekanymi drobno orzechami. 

Pieczemy przez 10 minut w 220 stopniach, a nastepnie zmniejszamy do 160 stopni i pieczemy przez 40 minut. Przed podaniem studzimy przez pare godzin. Moje niestety troche popekalo,bo bylo za cieple.











czwartek, 19 września 2013

Sałatka z jajkiem w koszulce, boczkiem i pieczonymi ziemniakami // Salade avec œuf poché, bacon et pommes de terre rôties




Skladniki:

1 jajko

100g dowolnej salaty

3-4 cienkie plastry boczku

1 ziemniak

2 lyzki oliwy z oliwek

1 szalotka

bagietka

1 lyzeczka musztardy Dijon

sol, pieprz

1 lyzka octu jablkowego/cydrowego

kropla octu kuchennego



Ziemniaki obieramy i kroimy w drobna kostke. Gotujemy przez pare minut, az zrobia sie lekko miekkie. Odcedzamy i podsmazamy na patelni.

Na suchej patelni grillujemy przez pare minut boczek, az zrobi sie chrupiacy. Kilka kromek bagietki kroimy w kostke i rowniez rumienimy na suchej patelni.

Przygotowujemy dressing do salatki. Szalotke siekamy i blendujemy razem z lyzka oliwy z oliwek, octem jablkowym i musztarda. Doprawiamy sola i pieprzem i odstawiamy do lodowki.

Nastepnie zabieramy sie za jajka. Do rondelka wlewamy wode z kropla octu kuchennego i szczypta soli. Kiedy woda zacznie bulgotac mieszamy ja kilka razy lyzka, a nastepnie zmniejszamy odrobine ogien. Delikatnie wkladamy do wody jajko i gotujemy przez 2 minuty. Mozemy dodatkowa zgarniac bialko lyzka, zeby jajko nabralo lepszego ksztaltu. Po dwoch minutach natychmiast wyjmujemy na recznik papierowy.

Na talerzu lub w miseczce ukladamy salatce, posypujemy podsmazonymi ziemniakami i grzankami. Ukladamy plastry boczku, a na srodku kladziemy jajko. Polewamy dressingiem, oproszamy sola i pieprzem.


******************************

VERSION FRANÇAISE:

Ingrédients:

1 œuf

100g de laitue

3-4 fines tranches de lard

1 pomme de terre

2 cuillères à soupe d'huile d'olive

1 échalote

1 baguette

1 cuillère à café de moutarde de Dijon

Sel et poivre

1 cuillère à soupe de vinaigre de cidre

Une goutte de vinaigre de cuisine


Pelez les pommes de terre et coupez-les en petits cubes. Faites bouillir pendant quelques minutes, jusqu'à ce qu'il soit légèrement mou. Égouttez et faire rôtir dans une poêle.

Grillez les tranches de lard dans une poêle pendant quelques minutes jusqu'à ce qu’elles soient croustillantes. Faire griller des croûtons de pain (baguette).

Préparez la sauce pour la salade. Hachez les échalotes et mélangez  avec une cuillère à soupe d'huile d'olive, ajoutez du vinaigre de cidre et de la moutarde. Salez, poivrez et mettez au réfrigérateur.

Versez de l'eau dans une casserole avec une goutte de vinaigre et une pincée de sel de cuisson. Lorsque l'eau commence à bouillir, remuez avec une cuillère, puis réduisez un peu le feu.
Doucement mettez un œuf dans l'eau et cuire pendant 2 minutes. Après deux minutes, retirez l’œuf immédiatement et placez-le dans une serviette en papier.


Mettez la laitue sur l’assiette, ajoutez les pommes de terre rôties et les croûtons. Mettez les tranches de bacon et l'œuf au milieu. Versez la vinaigrette, saupoudrez de sel et de poivre.





środa, 18 września 2013

Sałatka ze stekiem, serem bleu i orzechami nerkowca // Salade de steak, fromage bleu et noix de cajou




Skladniki:

1 stek wolowy (200g)*

80g sera z niebieska plesnia

1 duzy zabek czosnku

100g dowolnej salaty*

garsc orzechow nerkowca

lyzka oliwy z oliwek

2 lyzki octu z bialego wina

lyzeczka muszrady francuskiej (ziarnistej)

lyzeczka musztardy dijon

lyzeczka miodu

sol, pieprz

galazka tymianku

swieza bagietka

30g masla


*u mnie byl to zad wolowy, ktory mimo swojej malo zachecajacej nazwy idealnie nadaje sie na steki

**u mnie mieszanka batavii, rukoli, lisci botwinki, lisci musztardowca



Mieso myjemy i dokladnie osuszamy. Oproszamy z obu stron swiezo zmielonym pieprzem. Zostawiamy w temperaturze pokojowej na okolo godzine. Na patelni rozpuszczamy kawalek masla, wrzucamy zabek czosnku i galazke tymianku. Smazymy po dwie minuty z kazdej strony (jesli mamy grubszy kawalek to po 3-4 minuty). Zdejmujemy z patelni, oproszamy sola morska, zawijamy w folie aluminiowa i zostawiamy na 5 minut. Rozgrzewamy piekarnik do 80 stopni i pieczemy mieso przez 20 minut.



Sos, ktory wyplynal z miesa mieszamy z oliwa z oliwek, octem, miodem i musztarda. Doprawiamy sola i pieprzem i mieszamy.

Na talerzu ukladamy salate, kilka plastrow sera i pokrojone w plastry mieso.

Orzechy prazymy na suchej patelni i posypujemy nimi salate. W tym samym czasie mozemy przygotowac grzanki z bagietki. Ja grillowalam je na tej samej patelni co steki.

Polewamy salatke wczesniej przygotowanym sosem. Najlepiej podawac z jeszcze cieplym miesem, ktore rozpusci nieco ser.




*********************************
VERSION FRANÇAISE

Ingrédients:

1 rumsteck  (200g) *

80g de fromagebleu

1 grosse gousse d'ail

100g de laitue 

une poignée de noix de cajou

1 cuillère  à soupe d'huile d'olive

2 cuillères à soupe de vinaigre de vin blanc

1 cuillère à café de moutarde à l'ancienne

1 cuillère à café de moutarde de Dijon

1 cuillère à café de miel

sel et poivre

1 brindille de thym

1 baguette 


30 g de beurre

Lavez la viande et séchez soigneusement. Saupoudrez sur les deux côtés de poivre fraîchement moulu.Faites rôtir pendant deux minutes de chaque côté sur un gril. Retirez de la poêle, saupoudrez de sel de mer, enveloppez dans du papier d'aluminium et laisser reposer pendant 5 minutes. Préchauffez le four à 80 degrés et faire rôtir la viande pendant 20 minutes.

Mélangez la sauce de la viande avec l'huile d'olive, le vinaigre, le miel et la moutarde. Assaisonnez avec le sel et le poivre et mélangez.

Mettez la laitue, du fromage et quelques tranches de viande sur l'assiette.

Grillez les noix dans une poêle et mettez-les dans la salade. Dans le même temps, nous pouvons préparer les toasts de baguette. 

Versez la vinaigrette dans la salade. Servez avec la baguette grillée. 








niedziela, 15 września 2013

Pierś z kaczki na purée z pieczonej dyni w sosie z kurkami i suszoną śliwką // Magret de canard sur purée de courge rôtie et sa sauce aux chanterelles et aux prunes




Purée z pieczonej dyni:

1 dynia pizmowa

lyzeczka oliwy z oliwek

szczypta kardamonu

szczypta bialego pieprzu

szczypta galki muszkatolowej

szczypta soli

lyzka mleka


1. Od dyni odcinamy koncowki, a nastepnie przekrajamy ja na pol.
2. Wyjmujemy gniazda nasienne.
3. Smarujemy obie polowki dyni oliwa z oliwek i wkladamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 45-60 minut.
4. Wyjmujemy dynie, studzimy i obieramy ze skorki.
5. Blendujemy na gladka mase.
6. Dodajemy mleko i przyprawy, mieszamy. Przed podaniem przez chwile podgrzewamy.


Kaczka:

1 piers z kaczki (ok. 300g)

szczypta soli morskiej

szczypta swiezo zmielonego pieprzu


1. Mieso oczyszczamy z wlokien, odkrajamy wystajaca poza czerwona czesc kaczki skore.
2. Pozostala skore nacinamy lekko na krzyz, uwazajac zeby nie uszkodzic miesa.
3. Smazymy na rozgrzanej patelni przez okolo 2 minuty od strony skory, do uzyskania zlotawego koloru.
4. Natchmiast zmniejszamy ogien na minimalny i smazymy kaczke bez przewracania przez okolo 30 minut. W ten sposob tluszcz bedzie wytapial sie bardzo powoli, a skora bedzie chrupiaca. Wytopiony tluszcz co jakis czas odlewamy do osobnego naczynia.
5. Zdejmujemy kaczke z patelni, solimy i pieprzymy z obu stron i przekladamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 90 stopni. Pieczemy przez 15-20 minut.
6. Wyjmujemy kaczke i zawijamy w folie aluminiowa. Zostawiamy na 5 minut. Nastepnie kroimy w plastry lub na pol i ukladamy na purée.



Sos:

tluszcz z kaczki

100g kurek

2 szalotki

8 suszonych sliwek

150ml bialego wina wytrawnego

szczypta soli

szczypta pieprzu

kropla octu z bialego wina

1. Sliwki zalewamy wrzatkiem i zostawiamy na 5 minut zeby zmiekly.
2. Na patelnie, na ktorej smazyla sie kaczka wlewamy wytopiony z niej tluszcz.
3. Szalotke drobno siekamy i podsmazamy na zlotawo.
4. Sliwki kroimy w paski i wrzucamy na patelnie.
5. Kurki oczyszczamy dokladnie w zimnej wodzie z dodatkiem kropli octu z bialego wina i dodajemy na patelnie.
6. Wlewamy wino i redukujemy przez minute na duzym ogniu.
7. Mieszamy, dodajemy sol i pieprz i polewamy sosem kaczke.



**********************


VERSION FRANÇAISE :

Purée de courge rôtie :

1 courge butternut

1 cuillère à café d'huile d'olive

1 pincée de cardamome

1 pincée de poivre blanc

1 pincée de noix de muscade

1 pincée de sel

1 cuillère à soupe de lait


1 Coupez les extrémités de la courge et coupez la courge en deux tranches
2 Retirez les graines.
3 Graissez les deux moitiés de courge avec l’huile d'olive et mettez au four préchauffé à 180 degrés pendant 45-60 minutes.
4 Enlevez les deux parties de la courge, refroidissez  et pelez l'écorce .
5 Mixez la courge jusqu’à ce qu’il n’ait plus de grumeaux.
6 Ajoutez le lait et les épices, mélangez. Avant de servir, faites chauffer.


Magret de canard:

1 magret de canard (environ 300g)

1 pincée de sel de mer

1 pincée de poivre noir fraîchement moulu


1 Enlevez les nerfs de la viande et découpez le gras du contour de la viande.
2 Incisez la peau légèrement, en prenant soin de ne pas endommager la viande.
3 Dorez dans la poêle chaude pendant environ 2 minutes le canard sur la coté grasse.
4 Réduisez le feu au minimum et laissez le canard pendant environ 30 minutes. De cette façon, la graisse va fondre lentement et la peau sera croustillante.
5 Retirez le canard de poêle et ajoutez le sel et le poivre. Cuisez au four à 90 degrés pendant 15-20 minutes.
6 Retirez le canard et enveloppez le dans du papier d'aluminium. Laisse-le reposer  pendant  5 minutes. Puis, coupez-le en tranches et placez-le sur la purée.



La sauce:

une cuillère à soupe de graisse fondue de canard

100g de chanterelles

2 échalotes

8 pruneaux secs

150ml de vin blanc sec

1 pincée de sel

1 pincée de poivre

1 goutte de vinaigre de vin blanc

1 Versez les prunes dans l'eau bouillante et laissez reposer 5 minutes pour ramollir.
2. Hachez finement les échalotes et dorez-les à la graisse de canard.
3. Ajoutez les prunes finement hachées.
5 Nettoyez les chanterelles soigneusement à l'eau froide avec une goutte de vinaigre de vin blanc et ajoutez-les dans la poêle.
6 Versez le vin et laisser réduire pendant une minute à feu vif.

7 Remuez, ajoutez le sel et le poivre et versez sur le canard.





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly